پورتال فرهنگی مذهبی قران فارسی
جهانی بودن زبان قرآن
یكی از ویژگیهای قرآن جهانی بودن زبان قرآن است.
در فهم معارف قرآن نه بهره‌مندی از فرهنگی خاص شرط است و نه تمدّن ویژه‌ای مانع است تا انسان‌ها با داشتن آن مدنیّتِ مخصوص از مفاهیم قرآنی محروم باشند و یگانه زبانی كه عامل هماهنگی جهان گسترده بشری است. زبانِ فطرت است كه فرهنگ عمومی و مشترك همه انسانها در همة اعصار است و هر انسانی به آن آشنا و از آن بهره‌مند است و هیچ فردی نمی‌تواند بهانه بیگانگی آن را در سر بپروراند.
مراد از زبان قرآن لغت و ادبیات نیست؛ زیرا روشن است كه معارف قرآن كریم در چهرة لغت و ادبیات عربی بر انسانها نمودار گشته است و غیر عرب‌زبانان قبل از فراگیری زبان و ادبیات عرب با لغت قرآن ناآشنایند مراد ما از زبان قرآن و مردمی بودن آن، سخن گفتن به فرهنگ مشترك مردم است. انسانها اگر چه در لغت و ادبیات از یكدیگر بیگانه‌اند از فرهنگهای قومی و اقلیمی نیز با هم اشتراكی ندارند؛ امّا در فرهنگ انسانی كه همان فرهنگ فطرت پایدار و تغییرناپذیرست با هم مشتركند و قرآن با همین فرهنگ با انسانها سخن می‌گوید.[4] مخاطب آن فطرت انسان‌ها و رسالت آن شكوفا كردنِ آرمان‌های والای انسانهاست.
40. زیبایی ظاهر و عمق معنا
آثار اُدباء و نویسندگان به دو دستة متمایز تقسیم می‌شوند جمعی به زیبایی الفاظ اهمیت می‌دهند و در بند عمق معنا نیستند و گروهی به الفاظ توجهی ندارند و تمام قدرت خود را متوجّه عمق معانی می‌كنند البته در میان اهل قلم عده‌ای هم هستند كه به هر دو قسمت توجّه دارند. ولی بسیار محدود هستند.
امّا قرآن این ویژگی بزرگ را دارد كه الفاظ آن در نهایت شیوایی و جمله بندیهای آن در نهایت ظرافت و زیبایی و معانی نیز با رعایت تمام ریزه‌كاریها و دقایق می‌باشند.
نوع مطلب : ویژگی های قران، 
برچسب ها : جهانی بودن زبان قرآن یكی از ویژگیهای قرآن جهانی بودن زبان قرآن است. در فهم معارف قرآن نه بهره‌مندی از فرهنگی خاص شرط است و نه تمدّن ویژه‌ای مانع است تا انسان‌ها با داشتن آن مدنیّتِ مخصوص از مفاهیم قرآنی محروم باشند و یگانه زبانی كه عامل هماهنگی جهان گسترده بشری است. زبانِ فطرت است كه فرهنگ عمومی و مشترك همه انسانها در همة اعصار است و هر انسانی به آن آشنا و از آن بهره‌مند است و هیچ فردی نمی‌تواند بهانه بیگانگی آن را در سر بپروراند. مراد از زبان قرآن لغت و ادبیات نیست؛ زیرا روشن است كه معارف قرآن كریم در چهرة لغت و ادبیات عربی بر انسانها نمودار گشته است و غیر عرب‌زبانان قبل از فراگیری زبان و ادبیات عرب با لغت قرآن ناآشنایند مراد ما از زبان قرآن و مردمی بودن آن، سخن گفتن به فرهنگ مشترك مردم است. انسانها اگر چه در لغت و ادبیات از یكدیگر بیگانه‌اند از فرهنگهای قومی و اقلیمی نیز با هم اشتراكی ندارند؛ امّا در فرهنگ انسانی كه همان فرهنگ فطرت پایدار و تغییرناپذیرست با هم مشتركند و قرآن با همین فرهنگ با انسانها سخن می‌گوید.[4] مخاطب آن فطرت انسان‌ها و رسالت آن شكوفا كردنِ آرمان‌های والای انسانهاست. 40. زیبایی ظاهر و عمق معنا آثار اُدباء و نویسندگان به دو دستة متمایز تقسیم می‌شوند جمعی به زیبایی الفاظ اهمیت می‌دهند و در بند عمق معنا نیستند و گروهی به الفاظ توجهی ندارند و تمام قدرت خود را متوجّه عمق معانی می‌كنند البته در میان اهل قلم عده‌ای هم هستند كه به هر دو قسمت توجّه دارند. ولی بسیار محدود هستند. امّا قرآن این ویژگی بزرگ را دارد كه الفاظ آن در نهایت شیوایی و جمله بندیهای آن در نهایت ظرافت و زیبایی و معانی نیز با رعایت تمام ریزه‌كاریها و دقایق می‌باشند.،
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم


«إن هذا القرآن یهدی للتی هی أقوم و یبشرالمؤمنین الذین یعملون الصالحات أن لهم أجرا كبیرا»

مدیر وبلاگ : صفدر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic