پورتال فرهنگی مذهبی قران فارسی

اشاره:

سید محمد حسین طباطبائی (علم الهدی)، همان کودک نابغه ای که به روشی کاملاً متفاوت و بدیع شد و در اندک زمان نام او جهان اسلام را که نه بلکه تمام جهان را پر کرد و در همان خردسالی به درجه دکترا رسید که این ذرّه ای بود از شایستگی ها و قابلیت های او. او حالا در حوزه علمیه قم مشغول تحصیل سطوح عالی علوم دینی است و در مسیر تعالی افزونتر.

پس از سالها هیاهو و آوازه و شهرت حرفهای او شنیدنی است.

(واحد فرهنگی پاسدار اسلام)

* : ضمن تشکر از فرصتی که در اختیار

پاسدار اسلام قرار دادید در ابتدا مقداری از زندگی شخصی و برنامه روزانه تان بیان فرمایید؟

ـ : بسم اللّه الرحمن الرحیم. بنده به عنوان یکی از طلاب حوزه علمیه قم روزانه در چند درس فقه و اصول و مباحثه آنها شرکت می کنم و در کنار این درسها به مطالعه تفسیر و روایات نیز می پردازم و همچنین هر روز یک جزء از قرآن کریم را قرائت و مرور کرده و مقداری هم ورزش می کنم.

* : افراد زیادی از جامعه اسلامی مان به

خصوص جوانان و نوجوانان علاقمند زیارت شما هستند آیا با توجه به اشتغالاتتان فرصت و زمان خاصی را به این منظور در نظر گرفته اید؟

ـ : عزیزان همه لطف دارند در حقیقت این همه محبّت نشانه ایمان و ارادت به قرآن مجید است. بنده از اینکه کمتر فرصت می شود تا خدمت عزیزان برسم جداً عذرخواهی می کنم و این به علّت فشردگی درسها و بحثها است گرچه بعضی اوقات دوستان به مدرسه علمیه ما می آیند و ما را شرمنده می کنند

* : در سالهای گذشته برنامه های

تلویزیونی بسیار خوبی را داشتید که برای خانواده ها و نسل جدید بسیار جذاب بود آیا خبر خوبی را در این زمینه برای آینده دارید؟

ـ : اخیراً با تحولاتی که در صدا و سیما پیش آمده و شبکه مستقل قرآنی راه اندازی شده، حافظان، و اساتید مؤسسه جامعة القرآن کریم آمادگی خود را جهت هرگونه همکاری اعلام نموده اند که ان شاء اللّه بنده هم درحد امکان در خدمت مردم قرآن دوست خواهم بود.

* : با توجه به این که خود شما از مؤسسین

جامعة القرآن هستید فعالیتهای این مؤسسه را چگونه ارزیابی می فرمایید.

ـ : من و پدر کار مؤسسه را در حالی شروع کردیم که هیچ امکاناتی در دست نداشتیم امّا بحمداللّه با گذشت هفت سال از تأسیس مؤسسه هم اکنون قریب به سیصد مرکز قرآنی را در سراسر کشور راه اندازی کرده ایم که حدوداً دهها هزار نفر در آن مراکز مشغول به فراگیری علوم قرآنی هستند و این نیست جز عنایت خاص خداوند متعال و توجهات ائمه معصومین سلام اللّه علیهم اجمعین.

* : امروز مؤسسات قرآنی فراوانی در کشور

مشغول فعالیت هستند نظرتان در رابطه با این فعالیت ها چیست؟

ـ : مؤسسات قرآنی به دو دسته تقسیم می شوند، دولتی و مردمی. اما در رابطه با مؤسسات دولتی باید بگویم آنها با داشتن آن همه بودجه تاکنون نتوانسته اند انتظارات مردم قرآن دوست را برآورده کنند، حتی أخیراً برخی از آنها به کارهای نمایشی روی آورده اند که به نظر من این در شأن آنها نیست اما اگر مرادتان مؤسسات مردمی باشد باید بگویم انصافاً با نبود بودجه و امکانات خوب فعالیت کرده اند و اگر خوب دقت کنید می بینید که تمامی چهره های قرآنی کشور در همین مؤسسات و مراکز تربیت شده اند.

* : از نظر جنابعالی نیاز واقعی نسل جوان در

شرایط حاضر چیست؟

ـ: بنده معتقدم نیاز واقعی جوانان ما معنویت و داشتن الگوی مناسب در زندگی است.

* : چه انتظاری را از مسؤولان نظام دارید؟

ـ : در آموزه های دینی داریم، اوّلین کاری را که انسانهای برگزیده پس از دست یابی به قدرت انجام می دهند این است که معنویات را در جامعه رواج داده و عدالت را نیز در همه زمینه ها حاکم می کنند، از آنجا که قرآن در رأس تمام معنویات قرار دارد امیدوارم توسعه و ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم در جامعه سر لوحه برنامه های مسؤولان نظام باشد.

* : توصیه های جنابعالی به جوانان و

نوجوانان چیست؟

ـ : به همه آنها عرض می کنم تا پیامبر اکرم(ص) و ائمه معصومین علیهم السلام را الگوی رفتاری خود قرار دهند و تقوای الهی را رعایت کنند و در تمام کارهایشان نظم داشته باشند و همچنین دارای غیرت دینی باشند و هیچ وقت هویت مسلمان بودن و ایرانی بودن خودشان را فراموش نکنند.

* : چه توصیه هایی به پدر و مادرها در مورد

فرزندانشان دارید؟

ـ : همانطور که می دانید ما در زمانی زندگی می کنیم که بنابه فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله) مورد شبیخون فرهنگی واقع شده ایم و همه پدر و مادرها برای آینده فرزندانشان نگرانند. بعضی وقتها به من مراجعه می کنند و می گویند آقا محمد حسین برای نوجوان و جوانان ما دعا کن. من به آنها می گویم تنها با دعا کار درست نمی شود بلکه در کنار دعا باید سعی و تلاش نمود، شما همانطور که برای خوراک و پوشاک فرزندانتان خرج می کنید برای معنویات آنها نیز خرج کنید، همانطور که برای دروس مدرسه آنها وقت می گذارید برای قرآن و آموزشهای دینی آنها هم وقت بگذارید، آیا تا به حال حتی یکبار برای دین فرزندانتان استاد خصوصی گرفته اید؟!

* : از نقشی که جناب والد محترمتان در

شکوفایی استعدادها و موفقیتهای شما داشتند برایمان تعریف کنید.

ـ : ابتدا از خداوند تشکر می کنم که چنین پدری را به من عطا کرده، حاج آقا انصافاً برای من وقت گذاشتند و با حوصله زیاد همه قرآن کریم و معانی قرآن را کلمه کلمه به من درس دادند و پس از حفظ قرآن در اکثر درسها همراه من بودند الآن هم بعضی مباحثه ها را در خدمت ایشان هستیم و بنده موفقیت هایم را مرهون دعاها و زحمات بی دریغ ایشان می دانم.

* : از نقش و تأثیرات والده مکرّمه تان هم

در این زمینه برایمان بگویید.

ـ : ایشان نیز به نوبه خود نقش بسزائی در تربیت اینجانب داشته اند، و بقول شاعر ایشان حبّ قرآن و اهل بیت علیهم السلام را با شیر خود آمیخت و با آن مرا تغذیه کرد، که در اینجا از ایشان نیز تشکر می کنم.

* : آینده ای که برای خودتان ترسیم

کرده اید و آرزوی رسیدن به آن را دارید چیست؟

ـ : امیدوارم با درس خواندن و عمل کردن به آن یکی از سربازان واقعی امام زمان عجل اللّه تعالی فرجه الشریف شوم و ان شاء اللّه در پی تحقق اهداف عالیه آن حضرت باشم.

* : چه احساسی نسبت به امام راحل و

شهدا دارید؟

ـ : وقتی مردم بنده و امثال بنده را می بینند می گویند شما ثمره قیام و نهضت امام رحمة اللّه علیه و خون شهداء هستید و من هم چنین احساسی را نسبت به ایشان و شهداء دارم.

* : اگر خاطره دلپذیری را از مقام معظم

رهبری(مدظله) دارید ـ با توجه به علاقه فراوان ایشان به توسعه فرهنگ قرآن ـ برای ما بیان فرمایید.

ـ : در یکی از دیدارهای خصوصی ایشان یک بیت از اشعار الفیّه ابن مالک را خواندند و از من خواستند تا آن را ادامه دهم بنده نیز فوراً از حفظ آنرا ادامه دادم تا جائی که ایشان فرمودند کافیست پس ایشان توصیه هایی را درباره شیوه های درس خواندن به من فرمودند.

* :شیرین ترین خاطره زندگی خودتان را به

خصوص در ارتباط با قرآن برای ما تعریف کنید.

ـ : یکی از شیرین ترین خاطرات من، خاطره سفر به کشور بوسنی و هرزگوئین است. در آن سفر بنده و حاج آقا به همراه یک هئیت بلندپایه که متشکل از آیة اللّه جنتی و آیة اللّه غیوری و آیة اللّه تسخیری بود پس از آتش بس و صلح در بوسنی به آن کشور عزیمت کردیم و بنده در آن سفر ضمن دیدار با رئیس جمهور وقت کشور بوسنی و اخذ دیپلم افتخاری از دانشگاه ساریوو توانستم با اجراء برنامه در کنگره بزرگداشت امام خمینی(ره) و بسیاری از شهرهای مختلف کشور بوسنی مسلمانان آنجا را با ایران و انقلاب اسلامی آشنا کنم.

* : بیشترین تأثیرپذیری و لذت شما از

کدامیک از آیات یا سوره قرآن است.

ـ : بیشترین تأثیر پذیری بنده از آیة الکرسی بوده است.

* : همانگونه که اطلاع دارید اخیراً یک شبکه مستقل قرآنی در سیمای جمهوری اسلامی شکل گرفته است چه توصیه هایی برای جذابیت و مفید بودن این شبکه دارید.

ـ : از آنجا که بیشتر جمعیت کشور ما را خردسالان و نوجوانان و جوانان تشکیل می دهند، دست اندرکاران این شبکه سعی کنند از این عزیزان در برنامه ها و اجراء آن استفاده نمایند و از تهیه برنامه های بی روح و کلیشه ای بپرهیزند و همچنین افرادی را به عنوان الگو به جامعه عرضه کنند تا نوجوانان به آنان اقتدا کنند و من این انتقاد را به صدا و سیما دارم که در این چند سال اخیر در بحث الگوسازی قرآنی بسیار ضعیف عمل کرده تاحدی که هم اکنون الگوی رفتاری بسیاری از نوجوانان و جوانان ما هنرپیشگان سینما و تلویزیون شده اند و این عملکرد از رسانه ای که به فرموده امام راحل دانشگاه است پذیرفته نیست.

* : به موازات انسی که با قرآن دارید از انس و تعلق خاطرتان به اهل بیت علیهم السلام برایمان بگویید.

ـ : در خاطرم هست پدرم در کنار تدریس قرآن هر روز یک یا چند روایت را از اصول کافی و کتب دیگر به من یاد می داد و به من گفته بود هنگام مرور هر سوره ثواب آن را به یکی از معصومین علیهم السلام هدیه نمایم و گاهی اوقات که به زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام می رفتیم ایشان به من می گفتند آیات درس امروز را برای حضرت بخوان و به همین ترتیب من آموختم که به موازات انس با کلام وحی باید با کلام ائمه معصومین علیهم السلام که مفسران واقعی قرآنند نیز مأنوس باشم.

* : در پایان مایلیم سخنانتان را درباره حضرت خاتم الاوصیاء، صاحب العصر امام زمان (عج) شنوا باشیم.

ـ : در پایان این جمله را می گویم که :

یا أیها العریز مسّنا و أهلنا الضّر و جئنا ببضاعة مزجاة فأوف لنا الکیل و تصدّق علینا انّ اللّه یجزی المتصدّقین.

(سوره یوسف، آیه88).

نوع مطلب : مصابحه های قرانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 03:15 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice
while you amend your web site, how can i subscribe for a blog
website? The account helped me a acceptable deal.
I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
دوشنبه 30 مرداد 1396 12:59 ب.ظ
I am curious to find out what blog platform you
have been utilizing? I'm experiencing some minor security problems with my latest website
and I would like to find something more safeguarded.
Do you have any recommendations?
جمعه 13 مرداد 1396 09:50 ب.ظ
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know
a few of the pictures aren't loading properly. I'm not sure why but I
think its a linking issue. I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:58 ق.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a group of
volunteers and starting a new initiative in a community in the
same niche. Your blog provided us beneficial information to
work on. You have done a extraordinary job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم


«إن هذا القرآن یهدی للتی هی أقوم و یبشرالمؤمنین الذین یعملون الصالحات أن لهم أجرا كبیرا»

مدیر وبلاگ : صفدر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو