پورتال فرهنگی مذهبی قران فارسی
چهارشنبه 9 شهریور 1390 :: نویسنده : صفدر

سیره عالمان راستین و حاملان ارزشهای دین، بهترین الگوی جوانان مسلمان است. رفتار فردی و اجتماعی آنان که پایبند و دلباخته تعالیم الهی‌اند، آینه تمام نمای انسان مطلوب اسلام است. در این میان علامه سیدمحمد حسین طباطبایی چون ستاره‌ای فروزان در کهکشان نیکان می‌درخشد. آن رادمرد نه تنها با تألیف تفسیر بی‌نظیر المیزان در شمار رجال طراز اول تشیع محسوب است که با سیره تربیتی خود الگوی برتر انسان پرورش یافته دین را جلوه‌گر ساخته است. اینک برای یادآوری آن ارزشها و درس‌آموزی از این سیره تربیتی به پای صحبت سرکار خانم طباطبایی، فرزند علامه می‌نشینیم.

با تشکر از اینکه درخواست ما را پذیرفتید، لطفاً ضمن معـرفی خـودتان از انس مرحوم علامه طباطبایی با قرآن برای جوانان مطالبی بفرمایید.

خانم طباطبایی: من نجمه طباطبایی، دختر علامه طباطبایی و همسر شهید آیت اللّه قدوسی و مادر شهید محمد حسن قدوسی هستم. امیدوارم بتوانم مطالب آموزنده‌ای از زندگی پدرم نقل‌کنم.

زمانی که مرحوم علامه از تبریز به قم آمدند، من شش ساله بودم و از همان سالها به یاد دارم که پدرم بسیار با قرآن مأنوس بود. در واقع سخنانش، نشست و برخاستش، همه و همه قرآنی بود. با قرآن بیدار می‌شد و با قرآن می‌خوابید. از اول صبح با صدای قرآن ایشان از خواب بیدار می‌شدیم. ظهر که از درس و بحث روزانه باز می‌گشتند، اوّل نمازشان را می‌خواندند و تا بر سرسفره نهار آماده شویم، آهسته و از حفظ قرآن می‌خواندند. شبها هم موقع خواب مقید بودند حتماً قرآن خوانده شود.

آیا انس ایشان با قرآن صرفاً یک مسأله شخصی بود یا در جمع خانواده هم قـرآن حضور داشت.

خانم طباطبایی: به هیچ وجه مسأله شخصی نبود. قرآن در خانه ما جریان داشت. پدرم می‌گفتند: قرآن باید همیشه زنده و تازه باشد. نه اینکه در کنج فراموشی بماند. صبحها که من و خواهرم از خواب برمی‌خاستیم، پدرم را در حال قرآن خواندن می‌دیدیم. او ما را روی پای خود می‌نشاند و در آغوش می‌فشرد و در همان حال با صدای بلند و دلنشین قرآن می‌خواند. ما با قرآن می‌خوابیدیم و برمی‌خاستیم و انس با قرآن در خانه ما عادت شده بود. ایشان همه ما را هم توصیه می‌کردند که با قرآن مأنوس باشیم. یکی از بستگان در خواندن قرآن قدری غلط داشت و می‌گفت: اگر قرآن بخوانم ممکن است غلط شود. پدرم می‌فرمود: قرآن غلط خواندنش هم خوب است. نگذارید یاد قرآن در دلتان کهنه شود. همچنین ایشان هر گاه در منزل فرصتی پیش می‌آمد، مطالبی از قرآن را برای ما بازگو می‌کردند، گاه در موقع صرف صبحانه یا نهار؛ چنانکه بعضی وقتها حرفشان را با تعبیر یا آیه‌ای قرآنی بیان می‌کردند.

آیا مرحوم علامه در خانه برنامه آموزشی و تعلیمی هم داشتند.

خانم طباطبایی: اینکه به صورت درس منظم با موضوع خاص تدریسی باشد، خیر. ولی معمولاً شبها ساعت خاصی همه دور هم بودیم و ساعت بگو و بخند بود و تنوع و گفتگوهای خانوادگی و لذّت از محیط صمیمی خانه بود. پدرم سعی می‌کرد به گفتگوها جهت بدهد و معمولاً یک بحث دینی یا اخلاقی را پیش بکشد. گاهی مباحث قرآنی مطرح می‌شد و گاه حدیث یا حکایت یا داستان یا سفری را پدرم برای ما شرح و توضیح می‌دادند. در مناسبتهای مختلف پدرم سعی می‌کردند ما را با اینگونه مسایل آشنا کنند. ولی اجباری در کار نبود. بعداً در منزل شهید قدوسی هم روال همین بود. ایشان هم هیچ وقت بچه‌ها را به کاری مجبور نمی‌کردند، بلکه سعی می‌شد علاقه آنها به مسایل دینی جلب شود و خودشان به این امور رو بیاورند.

بشارت:نام علامه طباطبایی با نام المیزان گره خورده است. شما که از نــزدیک شاهد نگارش این تفسیر گرانقدر بوده‌اید، از برنامه کاری آن بزرگوار چه به یـاد دارید؟

خانم طباطبایی: پدرم برنامه منظمی داشت. از صبح تا ظهر به درس و بحث می‌گذشت. ساعاتی از بعدازظهر هم برای درس از منزل بیرون می‌رفتند و شبها و صبحها به نوشتن مشغول بودند. برنامه ایشان در ماه مبارک رمضان جالب‌تر بود. ایشان شبها نمی‌خوابیدند. عصرها به حرم حضرت معصومه(س) می‌رفتند و بعد در نماز جماعت حاضر می‌شدند. همیشه ایشان نماز مغرب و عشا را در مدرسه فیضیه در جماعت مرحوم آیت اللّه زنجانی و بعد مرحوم آیت ا… اراکی حاضر می‌شدند. در ماه مبارک رمضان پس از افطار و اندکی استراحت، تا سحر مشغول نوشتن بودند. هر چند ساعت برای رفع خستگی یک استکان چای می‌نوشیدند. مادرم هم نمی‌خوابید و بچه‌ها هم بیدار بودند. در ماه مبارک رمضان شبها منزل ما صفایی داشت، می‌گفتند: شب آرامش دیگری دارم. یکی دو ساعت مانده به وقت سحر، مشغول نماز و عبادت می‌شدند. بعد دعای سحر را می‌خواندند و ما همه با ایشان تکرار می‌کردیم. بعد سحری میل می‌کردند. ایشان مقید بودند که از طلوع فجر مطمئن شوند، لذا قدری نماز صبح را دیرتر می‌خواندند تا روشنی صبح آشکار شود. بعد هم تا طلوع آفتاب بر سجاده می‌نشستند و به تفکر یا ذکر و قدری هم با صدای بلند و زیبایی به قرائت قرآن می‌پرداختند تا آفتاب می‌آمد سر دیوار، بعد تا نزدیک ظهر می‌خوابیدند.

بشارت:در مورد روحیات و اخلاق آن بزرگوار برایمان سخن بگویید؟

خانم طباطبایی: پدرم اخلاقی دوست داشتنی داشت. بسیار لطیف و صبور بود و کم حرف، بسیار با محبت بود و مقید، مواردی از اخلاق ایشان را به عرض می‌رسانم.

یکی اینکه ایشان بسیار به قرآن و اهل بیت(ع) علاقه و احترام نشان می‌دادند. به قرآن بسیار احترام می‌گذاشتند و در برابر آن دو زانو می‌نشستند. حتی زمستان در زیر کرسی اگر قرآن در دست داشتند پایشان را جمع می‌کردند. مادرم هم چنین بود. اگر در اطاقی قرآن بود، لباس عوض نمی‌کرد، مگر آنکه روپوشی روی قرآن بیاندازد؛ همچنین پدرم در اطاقی که قرآن بود، نمی‌خوابید مگر آنکه آن را بپوشانند و بالای سر بگذارند.

علاقه عجیبی به حرم حضرت معصومه(س) داشتند و هر روز حتماً مشرّف می‌شدند. بعد ازظهرها در ساعت معین به حرم می‌رفتند. تقریباً یک ساعت و نیم به غروب همیشه در حرم بودند. کمتر با وسیله نقلیه می‌رفتند، معمولاً پیاده‌روی می‌کردند و در راه یا استغفار می‌کردند یا لا اله الا اللّه می‌گفتند و گاه نماز می‌خواندند. یک روز کسی به شکایت آمده بود که فلان روز من به شما سلام کردم و شما فقط جواب سلام دادید و گرم نگرفتید و احوالپرسی نکردید. پدرم وقتی دیدند ایشان ناراحت شده، گفتند: چون در راه نماز مستحبی می‌خواندم، فقط جواب سلام را دادم و نمی‌توانستم حرف دیگری بزنم.

نکته قابل توجه دیگر عاطفه ایشان بود که فوق العاده بود. بسیار با محبت و عاطفی بودند؛ خصوصاً نسبت به دخترها که روابط ایشان با دخترانشان گرمتر از پسران بود. با مادرم هم رفتار مؤدبانه و عاطفی خاصی داشتند. بعد از مرگ مادرم بسیار محزون بودند. دو سال بود که مادرم مرحوم شده بود و ایشان هر روز بر سر قبر وی می‌رفت. کسی گفته بود آقا شما این همه کار دارید وقتتان گرفته می‌شود. گفته بودند این هم یک کار من است. حتی حاضر به ازدواج نبودند تا بالاخره با اصرار ما و آقای قدوسی با خواهر مرحوم استاد روزبه ازدواج کردند.

بعد هم همیشه به یاد مادرم بودند. هر روز عصر اول به قبرستان نو می‌رفتند؛ بعد حرم و بعد نماز جماعت . نسبت به اعضای خانواده بسیار مؤدب و مهربان بودند. یادم می‌آید در آن دو سال که تنها بودند، من روزی چهار پنج ساعت می‌رفتم خدمتشان که تنها نباشند. من با بچه‌ها می‌نشستیم و ایشان هم دفتر شعری در دستش بود و مدام می‌نوشتند. گاهی بلند می‌شدند و چایی می‌ریختند. من می‌گفتم: چرا شما بلند می‌شوید، بگویید من چایی می‌آورم. می‌گفتند: نه دخترم شما میهمان عزیز منی. من چطور به شما بگویم چایی بیاور.

حتی نسبت به حیوانات هم مهربان بودند. یک روز به دیدنشان رفتم. دیدم خیلی ناراحتند. علت را پرسیدم. خانمشان گفتند: بچه گربه‌ای افتاده توی چاهک حیاط خلوت ایشان. از دیروز تا حالا پریشان است. همین طور راه می‌روند؛ نه غذا می‌خورند و نه استراحت می‌کنند. من خندیدم و گفتم: برای بچه‌گربه ناراحتید؟ ایشان به من گفتند: بشر باید عاطفه داشته باشد. آدم بی عاطفه یعنی با قرآن دوست نیست. بالاخره کلّی خرج کردند و چاهک را شکافتند تا بچه گربه را در آوردند.

بشارت: اگر پیام یا نکته خاصی برای جوانان دارید بفرمایید.

خانم طباطبایی: به جای پیام بهتر است که دو مطلب از مرحوم پدرم برایتان بگویم.

یک روز نمی‌دانم چه حرفی پیش آمد، ایشان گفتند: اگر کسی اهل قرآن است، نباید بت پرست باشد. گفتم: یعنی کسی که مسلمان است، بت پرست هم می‌تواند باشد؟ گفتند: دخترم فرقی نمی‌کند. اگر پول را زیاد دوست داشته باشی، به مقام زیاد دلبسته باشی، بچه‌ات را بیش از حد دوست بداری، بت پرستی؛ مگر حتماً باید بت سنگ و چوب باشد. هر چه در دلت جای خدا و پیامبر(ص) و قرآن را گرفت، بت است و بت پرستی.

همچنین می‌فرمودند: باید با قرآن زندگی کرد و آن را مو به مو اجرا کرد. نه فقط در خانه نگه داشت یا گاهی به قرائت آن اکتفا کرد.

بشارت: باز هم از شما تشکر می‌کنیم. به خاطر وقتی که صرف نمودید و مطالب

ارزشمندی که فرمودید.

خانم طباطبایی: من هم از شما متشکرم و برای همه جوانان آرزوی توفیق دارم و امیدوارم در زندگی قرآن را محور کار خود قرار دهند.

نوع مطلب : مصابحه های قرانی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 28 شهریور 1396 03:42 ق.ظ
Admiring the hard work you put into your blog and detailed information you
offer. It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Great read!
I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
جمعه 13 مرداد 1396 10:33 ب.ظ
What i don't realize is in reality how you are no longer
actually much more well-appreciated than you may be right now.

You are very intelligent. You know therefore considerably on the subject of this subject, produced me for my part
imagine it from so many various angles. Its like men and women are not
involved unless it's something to accomplish with Girl
gaga! Your individual stuffs excellent. All the time take care of it up!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم


«إن هذا القرآن یهدی للتی هی أقوم و یبشرالمؤمنین الذین یعملون الصالحات أن لهم أجرا كبیرا»

مدیر وبلاگ : صفدر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو